Jak ochłodzić poddasze?
Poddasze kojarzy się z pomieszczeniem ciepłym i przytulnym, w którym komfortowo spędza się czas i wypoczywa. Niestety, zdarza się, że pod dachem jest zdecydowanie zbyt ciepło i parno – szczególnie podczas letnich upałów przebywanie na poddaszu może być wyjątkowo uciążliwe. Co można zrobić, aby pomieszczenia pod dachem nie nagrzewały się ponad miarę?
Poddasze latem może być naprawdę gorące i to z dwóch powodów. Po pierwsze, poprzez pokrycie dachu oraz umieszczone w nim okna dachowe akumuluje ciepło ze słońca, które pada na dach. Po drugie, na poddasze przedostaje się ciepło z dolnych kondygnacji, przez co im jest wyżej, tym goręcej i duszniej. Aby poddasze nawet w środku lata było miejscem, w którym przyjemnie się przebywa, kwestie rozwiązania problemu nadmiernego nagrzewania należy przemyśleć już na etapie projektowania budynku. Wielu rozwiązań nie da się bowiem zastosować lub ich wykonanie będzie dużo trudniejsze, jeśli inwestorzy przypomną sobie o nich już po wybudowaniu całego domu.
Sprawna i wydajna wentylacja
Na poddaszu najważniejszym elementem, który zapewnia ciągłą cyrkulację powietrza, jest sprawna wentylacja. Dzięki niej w pomieszczeniu zachodzi stała wymiana powietrza – gorące jest odprowadzane na zewnątrz, a świeże doprowadzane do wnętrza. Ilość i rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych należy zaplanować już w momencie tworzenia projektu budowlanego. Dobrze rozplanowane przewody zapewniają ciąg kominowy, który zużyte powietrze odprowadzi na zewnątrz i zapewni dopływ świeżego. Oprócz przewodów kominowych ważne są też dachówki wentylacyjne, dzięki którym powietrze będzie mogło swobodnie przepływać przez płaszczyznę dachu.
Dobre okna nie powinny być idealnie szczelne
Wentylacja ma znaczenie także w przypadku okien. Wielu producentów okien, dążąc do doskonałej szczelności, zapomina, że okno w stu procentach szczelne nie jest oknem praktycznym. Dobrej jakości okno, szczególnie przeznaczone do zamontowania w połaci dachu, powinno być wyposażone w specjalne nawiewniki lub system mikrowentylacji, który będzie zapewniał stałą cyrkulację powietrza. Dzięki temu nie ma konieczności otwierania okna, aby wpuścić do domu świeże powietrze i przewietrzyć poddasze. Latem zapobiegnie to przedostawaniu się do wnętrza fali gorącego powietrza, a zimą ochroni przed nadmiernym wychłodzeniem poddasza.
Rozmieszczenie okien na połaciach
Okna dachowe powinny być nie tylko właściwie dobrane, ale też odpowiednio rozmieszczone na poddaszu. Dobrym rozwiązaniem, które zapewni przepływ powietrza, jest zamontowanie okien na co najmniej dwóch różnych połaciach. Dzięki temu otwarcie już dwóch okien spowoduje przeciąg, który doskonale wywietrzy poddasze i zapewni przyjemny chłód także w upalne dni. Powietrze, które będzie w ciągłym ruchu nie będzie bowiem tak szybko się nagrzewało niż w sytuacji, gdy ruchu powietrza nie będzie wcale.
Dobrej jakości okna dachowe powinny być zamontowane we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu. Problem nadmiaru pary wodnej i dużego nagrzewania się pomieszczeń dotyczy bowiem nie tylko kuchni i łazienki, ale też każdego innego wnętrza, w którym na co dzień przebywają mieszkańcy.
Czym osłonić okna dachowe?
Nagrzewanie poddasza to także kwestia okien połaciowych, które położone są pod takim kątem, że idealnie wpuszczają do wnętrza promienie słoneczne. Z jednej strony to dobrze, bo zapewniają odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu. Jednak z drugiej strony – w upalna pogodę mogą powodować szybkie nagrzewanie się poddasza.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc zamontowanie osłon na oknach, które będzie można zasłaniać nie tylko na noc, ale także wtedy, gdy słońce będzie paliło zbyt mocno. Inwestorzy mają do wyboru dwa rozwiązania – osłony wewnętrzne lub zewnętrzne.
Rolety osłonią i ozdobią
Wewnątrz pomieszczenia można zamontować na oknie specjalne rolety, najlepiej zamontowane na specjalnych prowadnicach, dzięki czemu będą funkcjonowały bez problemu także pod skosem. Dobre rolety na poddasze to takie, które są wykonane z grubych, najlepiej odbijających promienie słoneczne materiałów – dzięki temu nawet podczas upalnych dni poddasze będzie przytulne, ale nie nagrzane. Rolety pełnią funkcje nie tylko użytkowe, ale też dekoracyjne. Jeśli będą właściwie dopasowane do innych elementów wystroju, dadzą świetny efekt aranżacyjny.
Ochrona przed słońcem i włamaniem
Osłony można też zamontować na zewnątrz. Rolety zewnętrzne świetnie sprawdzą się zarówno jako ochrona przed słońcem, jak i przed nieproszonymi gośćmi. Rolety antywłamaniowe można zasuwać także wtedy, gdy wybieramy się na wakacje. Nowoczesne, zaawansowane technologicznie systemy są praktycznie nie do pokonania. Co ciekawe, są dostępne takie rolety, którymi można sterować nawet będąc z dala od domu. Świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy mieszkańców przez kilka dni nie ma w domu i konieczne jest imitowanie ich obecności.
Pokrycie dachowe też ma znaczenie
Na nagrzewania się pomieszczeń na poddaszu może mieć wpływ także pokrycie dachowe, a konkretnie jego kolor. Jak wiadomo, ciemne barwy pochłaniają promienie słoneczne. Warto więc dwa razy zastanowić się, zanim zaplanujemy sobie dach w ciemnym, grafitowym lub czarnym kolorze. Być może takie rozwiązanie prezentuje się bardzo efektownie, jednak latem może okazać się zupełnie niepraktyczne. Problem ten dotyczy przede wszystkim dużych, rozłożystych, wielopłaszczyznowych dachów. W takiej sytuacji wybór jaśniejszego pokrycia nie tylko rozwiąże w pewnym stopniu kwestię nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń na poddaszu, ale też wizualnie sprawi, że budynek będzie wydawał się lżejszy i mniej przytłoczony.
Źródło: http://www.phd.pl/poradnik/jak-ochlodzic-poddasze/
Tekst oraz zdjęcie pochodzi ze strony Polskich Hurtowni Dachowych